.

Hall Recognizes Students for Athletic Success

Hall seniors as well as other athletes who earned All State or All Conference honors were recognized at the annual Sports Awards Night.

recently held an assembly to honor seniors and other varsity athletes for their contributions to school athletics. Several special scholarships were also awarded. The following information has been received fom the athletic office.

Dale Harper Award: A student-athlete in the senior class who exemplifies the highest standards of sportsmanship both on the field and in the classroom.

George Lund, Samantha Mengual

Army ROTC Scholar-Athlete Award: “A student-athlete in the senior class who has demonstrated excellence in academics and athletics.”

Zachary Becker, Caroline Bye

U.S. Marine Corps Distinguished Athlete Award: “A student-athlete in the senior class who has demonstrated exemplary citizenship, is a role model for younger students, and best exhibits the personal traits of courage, poise, self-confidence, and leadership while performing as a varsity athlete.”

Adam Glynn, Valeria Alfano

Carey Award: “The most outstanding athletes in the senior class.”

Ian Dugger, Brandon Thompson, Moira Honyotski, Jessie Ustjanauskas

Warrior Award: “A student-athlete in the senior class who has shown the most improvement and dedication.”

Joel Pally, Shannon Griffith

Carol O’Malley Award:“A female student-athlete in the senior class who exemplifies leadership and sensitivity.”

Abigail Stockwell

Dave Deacon Award: “A male multi-sport student-athlete in the senior class who displays outstanding competitiveness and sportsmanship.”

Chibuikem Uche

Kagan Family Lacrosse Award: “A senior lacrosse player with 3 years of high school lacrosse, a GPA of 2.5 or better, good sportsmanship, positive role model for other players, and has mentored, coached, or refereed the youth town leagues.”

Christian Bonilla, Kelsey Smith

West Hartford of Baseball Scholarship:

Zachary Becker

Lance Corporal Lawrence R. Philippon Memorial Award – presented by Dr. Slater:

Samuel Sloan, Kelsey Smith

Spirit of Hall Award: “A student-athlete in the senior class who has demonstrated school pride and support for the athletic program.”

T.J. Cook, Eli Shakun, Matthew Captain, Bradley Schwartz, Christian Bohn, Timothy McGeary, Claire Boers, Rachel Brody, Samantha Brody, Allie Joel, Caroline Karanian, Sandy Nguyen

TWO-SPORT ATHLETE AWARD WINNERS:

Seniors who have played the same sports for three years, including senior year.

Valeria Alfano – Volleyball and Softball

Christopher Anderson – Cross Country and Ice Hockey

Cameron Baker – Swimming and Diving and Golf

Zachary Becker – Soccer and Baseball

Noam Benjamin – Cross Country and Volleyball

Christian Bohn – Football and Swimming and Diving

Christian Bonilla – Football and Lacrosse

Samantha Brody – Soccer and Tennis

Lucas Bruns – Cross Country and Tennis

Caroline Bye - Field Hockey and Softball

Morgan Considine – Cross Country and Volleyball

Ian Dugger - Football and Lacrosse

Jacquelyn Filson - Indoor Track and Field and Tennis

Elizabeth Freda – Cross Country and Indoor Track and Field

Shannon Griffith – Volleyball and Basketball

Jessica Jacques - Gymnastics and Outdoor Track and Field   

Caroline Karanian – Field Hockey and Softball

Benjamin Kingstone – Cross Country and Indoor Track and Field

George Lund – Football and Baseball

Samuel Maidman – Cross Country and Indoor Track and Field

Timothy McGeary – Basketball and Golf

Sandy Nguyen – Fall and Winter Cheerleading

Camila Perry – Cross Country and Outdoor Track and Field
 

Zachary Rausch – Cross Country and Tennis

Joshua Reiss – Swimming and Diving and Golf

Alexander Rosado – Football and Lacrosse

Thomas Rose – Swimming and Diving and Baseball

Bradley Schwartz – Cross Country and Outdoor Track and Field

Eli Shakun – Soccer and Indoor Track and Field

Zachary Silver – Cross Country and Swimming and Diving

Perri Silverhart – Indoor Track and Field and Outdoor Track and Field

Samuel Sloan – Soccer and Lacrosse

Kelsey Smith - Soccer and Lacrosse

Rebecca Stambler – Swimming and Diving and Tennis

Brandon Thompson - Soccer and Outdoor Track and Field

Chibuikem Uche – Soccer and Basketball

Emily Vasington – Indoor Track and Field and Golf

Kevin Wirth – Swimming and Diving and Lacrosse

THREE-SPORT ATHLETE AWARD WINNERS:

Seniors who have played the same sports for three years, including senior year.

Claire Boers - Cross Country, Indoor Track, and Outdoor Track and Field

Rachel Brody – Soccer, Basketball and Tennis

Aidan Coll - Cross Country, Basketball and Tennis

Adam Glynn – Football, Indoor Track and Outdoor Track and Field

Samantha Mengual – Field Hockey, Indoor Track, and Outdoor Track and Field

Joel Pally - Cross Country, Indoor Track, and Outdoor Track and Field

Abigail Stockwell - Cross Country, Indoor Track, and Outdoor Track and Field

 

Spring 2012 All-League/All-State Honors







Name Grade Sport Year All-State George Lund 12 Baseball 2012
Zachary Becker 12 Baseball 2012 Academic All-State
Patrick Kearney 12 Baseball 2012
Caroline Bye 12 Softball 2012
Caroline Karanian 12 Softball 2012 Academic All-State
Julie Orenstein 12 Golf 2012
Ian Dugger 12 Lacrosse 2012 All-State
Samuel Sloan 12 Lacrosse 2012
Rachel Aronow 11 Lacrosse 2012 All-State; Academic All-American Alannah Boyle 10 Lacrosse 2012 All-State Madison Hooper 10 Lacrosse 2012
Hayley Mullins 11 Lacrosse 2012 2nd Team - All-State Shelby Saunders 11 Lacrosse 2012
Megan Tracy 11 Lacrosse 2012
Jeremy Shuskus 12 Tennis 2012
Aidan Coll 12 Tennis 2012
Lucas Bruns 12 Tennis 2012
Nicholas Osypuk 12 Tennis 2012
Dan Rozovsky 11 Tennis 2012
Alex Sloan 10 Tennis 2012
Rachel Brody 12 Tennis 2012 All-State Brandon Thompson 12 Track and Field 2012
Lauren Jackson 11 Track and Field 2012
Allyson Swaby 10 Track and Field 2012
Perri Silverhart 12 Track and Field 2012
Helen Chavey 9 Track and Field 2012
Savannah Dubay 9 Track and Field 2012
Noah Goldman 12 Volleyball 2012
Noam Benjamin 12 Volleyball 2012










Winter 2011/2012 - All League Honors







Name Grade Sport Notes
Aidan Coll 12 Basketball Academic All-State Only Moira Honyotski 12 Basketball

Allyson Swaby 10 Basketball

Bailey Amenabar 11 Ice Hockey

Joel Pally 12 Indoor Track

Helen Chavey 9 Indoor Track

Claire O'Brien 11 Indoor Track

Samantha Mengual 12 Indoor Track

Perri Silverhart 12 Indoor Track

Ethan Swain 10 Boys Swimming

Brendan McClure 10 Boys Swimming

Jacob DiBella 11 Boys Swimming All-State
Charles Blaschinski 10 Boys Swimming

Ethan Freund 11 Boys Swimming

Allen Currier 11 Wrestling

Cole Souza 11 Wrestling

Tobias Lichtenstein 11 Wrestling

Boards

More »
Got a question? Something on your mind? Talk to your community, directly.
Note Article
Just a short thought to get the word out quickly about anything in your neighborhood.
Share something with your neighbors.What's on your mind?What's on your mind?Make an announcement, speak your mind, or sell somethingPost something